חיפוי אבן חוץ

חיפוי אבן חוץ 

אחד המאפיינים של עיצוב סביבתי הוא היכולת של האובייקט המעוצב להשתלב עם הסביבה.

חיפוי אבן חוץ

לדוגמא מלון בראשית במצפה רמון, חיפוי אבן חוץ טבעית למבנה מגורים, מאפשר רצף סביבתי ומטמיע את הבית, כפועל יוצא מהסביבה בה הוא שוכן. על אבן חיפוי אבן חוץ בכתבה הבאה.

חיפוי אבן חוץ מורכב מבריקים ברמות גימור שונות, בעובי של כ - 4 ס"מ (ניתן אף בעובי עבה יותר באמצעות טכניקת קשירה) הבריקים מחוברים אחד לשני ויוצרים שכבה נוספת על הקיר. בשוק קיימות אבנים טבעיות, שנחצבו מסלעים ואבנים מסותתות אשר עברו תהליך תעשייתי, שמעניק להן מראה מעודן ומתורבת יותר.

ורסטיליות בעיצוב

חיפוי אבן חוץ מגדיר את אופיו של הבית, באמצעותה הבית מקבל אמירה ייחודית ושונה בנוף. החיפוי יכול להתבצע על כל אזור האבן החיצונית, או על אזורים מסוימים כדי להדגיש גובה, רוחב, או תנועה מעגלית.  החיפוי מתבצע על ידי הנחת בריקים בטקסטורות שונות, כך שמתאפשר לייצר מראות עתיקים, כפריים, תעשייתיים, מודרניים עמוקים ויוקרתיים.

אולי סוגי חיפויים קיימים בשוק:

  • אבן מתועשת - אשר יוצרת מראה נקי וחד.
  • אבן ירושלמית- אשר יוצרת מראה ארץ ישראלי עתיק.
  • אבני שכבות - אשר יוצרות טקסטורה תלת ממדית, המעניקות מראה, שכביכול נחצב מתוך הסלע.
  • אבני מדרך - בריקים אשר יוצרים מראה מתועש,  מתאים עד מאוד כחיפוי לקירות פנים או עמודים תומכים.
  • אבן צפחה - אבן מתורבתת היוצרת מראה עשיר ויוקרתי, מגיעה גם במרקם מבריק.
  • אבני חיפוי משתלבות - בריקים בגדלים שונים אשר מורכבים אחד ליד השני, ויוצרים מראה אותנטי. 

על אבנים ועיצוב

אחד העקרונות בעולם העיצוב הוא מיצוי מיטבי ויעיל של השטח. כל פינה בבית או מחוצה לו, דורשת התייחסות. האבן, היא חומר אורגני, אשר נחצבת מן הטבע, ובכך היא מאפשרת חיבור של סביבת החוץ עם סביבת הפנים, מראה היוצר הרמוניה שלווה, ממצב את הבית כחלק אינטגרלי מהסביבה בה הוא מתקיים, ומגדיר מחדש את חלל הבית. התוצאה המתקבלת, בדרך כלל, היא הרמונית וחמימה.

באילו אזורים מומלץ להוסיף חיפוי אבן

חיפוי אבן חוץ, מתאפשר על קירות הבתים, גדרות, עמודים תומכים, מדרכות, גזיבו, מרפסות מקורות, מסביב לדלתות, מסביב לחלונות, ניתן להמשיך את המראה החיצוני אל תוך הבית באמצעות חיפוי באותה אבן קירות, עמודים, מסדרונות.

יתרונות בהוספת חיפוי אבן חיצוני לבית

מלבד המראה העיצובי היוקרתי, שרק באמצעות אבן חיצונית ניתן להשיג, קיימים יתרונות נוספים, שהופכים את האבן לאחד החיפויים המועדפים על האדריכלים והלקוחות כאחד, שכן חיפוי אבן חוץ שומר על המבנה מפני בלאי, עובש וחלודה, מוסיף שכבת בידוד מפני קור ומפני חום (ובכך תורם לחסכון בעלויות ההסקה והצינון של הבית), מגן מפני רעשים חיצוניים, ויוצר שכבת בידוד נוספת מפני נזילות, כל זה מתווסף למראה, המשדר יוקרה שקטה ומעודנת, מבדיל את הבית בנוף ומטמיע אותו כאחד.